top of page
Özlem Dinça 1.jpeg
Kimdir?
Tolga Zafer.jpg

Tolga Zafer Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve ABD’deki Memphis Üniversitesi’nde piyano, müzik teorisi ve bestecilik eğitimi gördü. Hocalarının arasında Faris Akarsu, Kamran İnce, İlhan Usmanbaş ve Fernando Benadon gibi isimler yer aldı.

Memphis Üniversitesi, Akdeniz ve Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Oda müziği eserlerinden senfoni orkestraları için yazılmış eserlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan, ayrıca geleneksel ve elektronik enstrümanları bir araya getiren besteleri, dünyanın beş kıtasındaki sayısız ülkede sergilendi ve çok sayıda ödül aldı.

Tolga Zafer müzik eserlerinde dünyanın dört bir köşesinden, tarihten ve günümüzden farklı kültürleri bir araya getirme arayışında. Zafer, sürekli arayan ve araştıran bir müzisyen kimliğine sahip. Aynı zamanda durup dinlenmeden müzik teorisi alanından sorularla, ayrıca algoritma temelli beste teknikleri ile ilgili incelemeler yapıyor. Bu çalışmaları sonucunda ‘Tritonet’ adında, pedagojik ve performans amaçlı bir müzikal hesap makinesi geliştirdi. 

Müzik
MilkyWay.jpg
Tolga Zafer
Esra Berkman - Lillian Tüzün
Tolgahan Çoğulu
Netherlands Blazers Ensemble
Netherlands Blazers Ensemble
Netherlands Blazers Ensemble
Netherlands Blazers Ensemble
Serkan Çağrı
Orhan Osman
Mehmet Güreli
Mehmet Güreli
Likya Dede
Ex Oriente Lux.jpg
Likya Dede

Küçük Kız’ın uykusu kaçmıştır. Hayali kahramanı Likya Dede’den kendisine bu sefer hiç bilmediği bir öykü anlatmasını ister. Likya Dede Küçük Kız’ın ricasını kırmaz, ancak bir şartı vardır: öykünün kahramanlarının adlarını kendisinin bulması gerekmektedir. Küçük Kız heyecanla kabul eder ve Likya Dede bir kadın ile bir adamın hikâyesini anlatır.

 

Hikâye boyunca Kadın'la ile Adam'ın:

Nasıl Var olduklarını,

Nasıl Yâr olduklarını,

Nasıl Yek olduklarını,

Nasıl Yok olduklarını

ve

Nasıl Hep olduklarını anlatır.

 

Likya Dede’nin hikayesinin kaynağı Anadolu kültürüdür. Binyıllar boyunca devinerek oluşmuş, diller, dinler ve ırklar-üstü ortak paydaları sergilemektir amacı. Hikayesine bir muallak geçmişten başlar, toprağına ayak basmış herkesi selamlar. 

Küçük Kız’ın “Erginlenme Töreni” olan eser, iki perde ve on iki öğüte ayrılır. Modern dans, tiyatro, orkestral müzik ve makam müziğinin birlikte kullanıldığı, disiplinler arası bir tasarıma sahiptir.

 

Sahnede dansçılar ile birlikte Likya Dede ve Küçük Kız bulunurlar. Her müzik arasında konuşurlar, Konuşma bittiğinde Likya Dede'nin manisi ile yeni öğüt başlar. 

Story and Music : Tolga Zafer Özdemir

Libretto : Ruteba Doğan

Inspiration : Emre Özkan 

Graphics : Asu Ceren

MIDI Symphony Orchestra: Oğuzcan Şehiraltı
Kanun: Esra Berkman
Percussions: Ömer Avcı

Percussion 2 : Kemal Yücel
Saz : Alican Karapınar

Violin : Metehan Dada

Clarinet : Mert Can Selçuk

Ney : Ahmet Cemal Öksüz

Vocals : Esra Kayıkçı

Kemane : Ruşen Can Acet

Tritonet
Tritonet Book.png

Sade Web versiyonu

Soldaki düğmeler sayesinde istediğiniz tonaliteyi seçin ve notalara basarak kök akorlar üretin

Tritonet Tasarımı

Tritonet, müzik armonisini öğrenmenin ve uygulamanın yenilikçi bir yolunu sağlayan müzikal bir hesap makinesidir. Armoni ile ilgili sezgi oluşturmaya odaklanarak müzik teorisi öğrenmeyi çok daha erişilebilir hale getirir.

Tritonet, Beşliler Çemberi’nin 21. yüzyıla evrimi olarak görülebilir. Müzik teorisinde hem geleneksel kullanımı öğrenmek hem de yeni alanlar keşfetmek için olanak sağlar.

Modern zamanlar, müziğin sanatsal yönü, armoninin temelde sayısal ve herhangi bir estetiğe dayanmayan kısmını gölgede bırakmıştır. Tritonet, dikkati müzik uyumunu destekleyen oranlar ve simetrilere geri getirerek müziğin bu yönünü yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Orta çağda müzik armonisini öğrenmek on yıldan fazla sürerdi. 12. yüzyılda görsel bir yardımcı olarak tanıtılan Guidonian el yöntemi, teorik eğitimde devrim yarattı - müzisyenlerin yaklaşık iki yıl içinde öğrenmelerine izin verdi. Bin yıl sonra etkileşimli bir görsel yardımcı olarak Tritonet, müzik armonisini içselleştirmek için gereken çalışma süresini önemli ölçüde kısaltmayı hedefliyor.

Bu yeni yaklaşımla ilgili daha fazla ayrıntı Tolga Zafer'in "Müzik Teorisine Tritonet Yaklaşımı" ders kitabında bulunabilir.

Black Background
İletişime geçin

Merhaba demek, soru sormak, nota istemek ve birlikte çalışmak için

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube
  • SoundCloud
  • Spotify

Teşekkürler

İletişim
bottom of page