Güneş ayları


Güneş ayları ve Dünya üzerindeki yıl karşılıkları

Dünya’nın yörüngesinde yapmış olduğu yolculuğu biliyoruz. Tamamlanması 1 yıl sürüyor ve sonunda yeni bir döngüye yeni yılı kutlayarak başlıyoruz. Öte yandan çok farkında olmadığımız başka bir yörünge var, o da güneşin kendi yörüngesi. Algılayabileceğimizden çok daha yavaş gerçekleştiği için çok farkına varamasak da güneş de kendi yörüngesini yaklaşık 25000 senede tamamlıyor.

Bu süre içerisinde etrafını 12 yönden çevrelemiş olan yıldız kümelerinden bir tanesinin yakınından geçiyor ve o yıldız kümesinin elektromanyetik salatasına diğerlerinden daha çok maruz kalıyor.

Güneşin ayları olarak değerlendirebileceğimiz her takım yıldızı yaklaşık 2000 sene kadar etkisini gösteriyor. Biz bu aylara çağ diyoruz. İnsanlık olarak şu anda geçtiğini bildiğimiz çağlar Boğa, Koç ve Balık. (öncesi biraz karışık gibi)

Boğa (MÖ 4000-2000) antik çağ Doğu Akdeniz kültürlerinde kendisine oldukça geniş yer bulan bir figür, çanak çömlek üstünde, belli bir ruhaniyet atanmış bütün objelerde görmek mümkün. Aynı şekilde Antik Orta Doğu’da boynuzlarında tepsi şeklinde evreni taşıdığı (Dünyayı değil, evreni) resmedilen canlı. Bir büyük ulaşılmaz ama boğa olarak resmi yapılan Tanrı’nın dünyada vasileri ise hükümdarların bizzat kendisi.

Sonra Koç (MÖ 2000-0) çağına geliyoruz. Bu dönemi betimleyen en iyi hikaye Tanrı’nın ilk defa bir insan yanına gelmesi ve İbrahim’e oğlunun yerine canını alması için kurbanlık bir koç getirmesi. Burada bir halk kahramanı var, hükümdar değil artık Tanrı’yı temsil eden, onun yerine topluluğun içinden sivrilmiş ve kendisine Tanrı tarafından bir şeyler tebliğ edildiğini inandırabilen birisi. Rejime karşı ilk ayaklanma dinin bizzat kendisi burada.

Sonra Balık çağı (0-2000) geliyor, bu yaklaşık İsa’nın doğumuna denk gelen bir tarih, bu yüzden bu çağın birincil kişisi olarak İsa’yı görmek lazım. Balık burcunun mottosu ‘ben inanırım’, yani Tanrı inancının çok büyük bir üstünlüğü var. Bu dönemde Orta Doğu’daki hikayeler içinde bir de endüstrileşen Hristiyanlığa karşı ortaya çıkan İslam’ı görüyoruz. Yani her mazlum zalime dönüştüğünde kendi mazlumunu yaratır, onun da başını birileri çeker.

Balık çağının sonlarına yaklaşmış bulunuyoruz, hatta bir söyleme göre aslında kıyamet kopacak, bilmemne tabakalarından geçeceğiz, ışınlanacağız, hidayete ereceğiz diye bakılan Aralık 2012 aslında Balık Çağının bittiğini ve yeni bir çağ olan Kova çağının ilk günüydü.

Kova çağının mottosu 'ben bilirim'. Bu çağda dinin etkisinin gittikçe azaldığını görmek mümkün hale gelecek. Ancak bu motto iyi bir şekilde eğitim, bilim ve kültür ile desteklenmezse çok rahat bir şekilde Balık çağının kalıntıları üzerine kurulacağından insanoğlunu bir süre için aşırı dindar, yaptıklarını Tanrı'ya dayandırdığı için empatisiz ve en önemlisi çok bilmiş liderler tarafından yönetilen bir halde bırakacak, ne kadar tanıdık geliyor değil mi?

Daha henüz çağın başındayız, ilerisinde bir zaman, artık sen de bir kaç yüzyıl, ben diyeyim bin yıl sonra, kendisini Tanrı olarak kabul etmiş, kibirli ve biraz da kavgacı bir hale bürünebiliriz. Balık çağının etkisindeki kişilerin hemen insanın kendisini Tanrılaştırmasına karşı çıkacağını tahmin ediyorum. Aynı çağın etkisinde olan kişi olarak şunu söyleyebilirim: inanmıyor olman olmadığı anlamına gelmez ;)

Peki ne zaman düze çıkacağız? Bu işin huzura erdiği bir yer yok, çünkü her çağın hem iyi hem kötü tarafları var, çağlar etrafında dönüp duracağız insanoğlu olarak kendi kendimizi yok etmediğimiz sürece.

Bir ara Dünya dışına çıkmayı deneyeceğiz, ancak bunun gerçekten başarılı olması için hala bir kaç bin yıllık bir yolumuz olduğunu tahmin ediyorum. Deneyler ve arayışlar şimdiden başlasa bile gidip gerçekten bir yerde yaşamaya başlamak için en azından Kova’yı geçip, Oğlak’ın akılcılığını bitirip Yay çağının maceracı haline bürünmemiz gerekiyor. Yani nereden baksan 4000-5000 senesi daha var.

Bu konuda çok umutlu olanlarınız olduğunu biliyorum, sanki yarına Mars’a taşınacakmış gibi düşünüp yaşadığı Dünya’da s.çtığı boku temizlemeyen çok kişi var. Eşler, dostlar, şimdi başlasa bile ancak torununun torunu yaşayabilecek hale gelecek oralarda. o yüzden hala buradayız, biraz sorumlu davranın.

Kova çağından bir çok bilmiş

Not: Daha iyi anlatım için bu videoyu izleyin.

Featured Posts