Güneş ayları

September 11, 2018

 

Dünya’nın yörüngesinde yapmış olduğu yolculuğu biliyoruz. Tamamlanması 1 yıl sürüyor ve sonunda yeni bir döngüye yeni yılı kutlayarak başlıyoruz. Öte yandan çok farkında olmadığımız başka bir yörünge var, o da güneşin kendi yörüngesi. Algılayabileceğimizden çok daha yavaş gerçekleştiği için çok farkına varamasak da güneş de kendi yörüngesini yaklaşık 25000 senede tamamlıyor. 

 

Bu süre içerisinde etrafını 12 yönden çevrelemiş olan yıldız kümelerinden bir tanesinin yakınından geçiyor ve o yıldız kümesinin elektromanyetik salatasına diğerlerinden daha çok maruz kalıyor. 

 

Güneşin ayları olarak değerlendirebileceğimiz her takım yıldızı yaklaşık 2000 sene kadar etkisini gösteriyor. Biz bu aylara çağ diyoruz. İnsanlık olarak şu anda geçtiğini bildiğimiz çağlar Boğa, Koç ve Balık. (öncesi biraz karışık gibi)

 

Boğa (MÖ 4000-2000) antik çağ Doğu Akdeniz kültürlerinde kendisine oldukça geniş yer bulan bir figür, çanak çömlek üstünde, belli bir ruhaniyet atanmış bütün objelerde görmek mümkün. Aynı şekilde Antik Orta Doğu’da boynuzlarında tepsi şeklinde evreni taşıdığı (Dünyayı değil, evreni) resmedilen canlı. Bir büyük ulaşılmaz ama boğa olarak resmi yapılan Tanrı’nın dünyada vasileri ise hükümdarların bizzat kendisi.

 

Sonra Koç (MÖ 2000-0) çağına geliyoruz. Bu dönemi betimleyen en iyi hikaye Tanrı’nın ilk defa bir insan yanına gelmesi ve İbrahim’e oğlunun yerine canını alması için kurbanlık bir koç getirmesi. Burada bir halk kahramanı var, hükümdar değil artık Tanrı’yı temsil eden, onun yerine topluluğun içinden sivrilmiş ve kendisine Tanrı tarafından bir şeyler tebliğ edildiğini inandırabilen birisi. Rejime karşı ilk ayaklanma dinin bizzat kendisi burada. 

 

 Sonra Balık çağı (0-2000) geliyor, bu yaklaşık İsa’nın doğumuna denk gelen bir tarih, bu yüzden bu çağın birincil kişisi olarak İsa’yı görmek lazım. Balık burcunun mottosu ‘ben inanırım’, yani Tanrı inancının çok büyük bir üstünlüğü var. Bu dönemde Orta Doğu’daki hikayeler içinde bir de endüstrileşen Hristiyanlığa karşı ortaya çıkan İslam’ı görüyoruz. Yani her mazlum zalime dönüştüğünde kendi mazlumunu yaratır, onun da başını birileri çeker. 

 

 Balık çağının sonlarına yaklaşmış bulunuyoruz, hatta bir söyleme göre aslında kıyamet kopacak, bilmemne tabakalarından geçeceğiz, ışınl