Kendine dönük bir tespit


“Ne zaman farkettim biliyor musunuz? ‘Müzik tarihi’ dersinde, Klasik batı müziğinin başlangıcı konusunu işlerken kulağıma tanıdık bir isim geldi. Bizdeki gibi solo bir vokal sesin dini sözleri melodik olarak söylemesine dayanan ‘Plainchant’lerde kullanılan Kilise modları: İonian, Dorian, Phrygian, Lydian….

Bir dakika, bir dakika. Lydian mı dedin? İlk okuldan ben bir Lidyalılar hatırlıyorum, neydi parayı mı bulmuştu? Bir dakika, aynı şey olamaz canım, zaten Batı müziğinin buralarda ne işi var, seninle alakası yok, kendi kendine senaryolar türetme… Gene de içime kurt düştü bir kere, öğrenmem lazım, bakıyorum, Lydian demek Lidyalı demek, Ionian Ionlu demek, Dorian Dorlu, Phrygian Frigli.

Antik dönem sınırları gösteren haritaları açıyorum, oralar bizim buralar, e nasıl olur, Frigler Sakarya ile Büyük Menderes arası diyor, Lidyalılar tüm Ege yöresi, Ion devleti gene Batı Anadolu. Modlara bakıyorum Dorian denilen bizim Hüseyni, Phrygian denilen Kürdi makamına denk düşüyor. O zaman Klasik Batı Müziğinin başlangıcında ne işleri var, işleri varsa benim burada ne işim var?

Bazı şeyleri nasıl kanıksamışız, farkına bile varmıyoruz bazen nerelerde yürüdüğümüzün, hatta tavır koyuyoruz belki, duruşumuzu göstermek için, farklı olduğumuzu hissedebilmek için.

Yurtdışına çıkıp da beni oluşturan kültüre, olaylardan ve kişilerden bağımsız şekilde bakınca aslında ağaç bolluğundan ormanı görememiş olduğumu farkettim.

Meğerse nerede yaşıyormuşuz biz ya? Biliyor musun Amerikalı arkadaşım, inanmayacaksın biliyorum ama o sizin Christmas’da uğruna bir kült yarattığınız Noel Baba var ya? O benim evimin 80 km yakınında yaşadı, oralara aslında kar falan da yağmaz pek.

Yavaş yavaş bunları sindirdikçe Anadolu’da doğup büyümüş olmanın getirdiği mağrur bir gurur içimi doldurdu. Suskunluğum, bilgisizlik ve eziklik hissinden değil, farkındalık ve hazmetmiş olmaktan gelmeye başladı..

İşte o anda başka bir ışık yandı. İçimdeki müziği oraların göreceli yeni adetlerine göre yapacağıma buranın çok önceden varolmuş ve şu anda da yaşayan adetlerine göre yapayım. Böylece yüzümü batıya çevirdim ama oradakileri geri çağırmak için.

Artık yurda döndüm. Buralara daha önce bakmadığım bir gözle bakıyorum şimdi. “Niye döndün?” diye çok soran oldu, “Burada yaşam zor orada kalsaydın ya?” diyenler oldu. Tabii ki buradaki yaşamın zorlukları var. Bilgiye ulaşmak oradaki kadar kolay değil, ama olsun çok okuyan mı, çok gezen mi bilir?

Ben en azından gezilecek yerdeyim.

Maddi sıkıntılar? Tabii ki var ama olsun, Lidyalılar parayı bulmuş ya, bizde bu zeka olduktan sonra sırtımız yere gelmez, buluveririz, bakarız onun da bir çaresine…”

Featured Posts