top of page

1. Keman : Deniz Türeli

2. Keman : Özge Tanrıver

Viyola : Aydal Sargutan İşgören

Çello : Özlem Gürsoy

Vokal : Semiha Karadeniz

Piyano : Tolga Zafer Özdemir

Selma ve Gölgesi

 

Selma ve Gölgesi, Peyami Safa’nın romanından uyarlanan, Mehmet Güreli’nin ilk uzun metraj filmi ‘Gölge’ için yazılmıştır. 

 

 

GÖLGE Film Özeti:

 

Halim, Nevzat'ın Ankara'da yaşayan çok eski bir dostudur ve annesinin rahatsızlığı üzerine İstanbul'a gelmiştir. Iki eski arkadaşın -böyle tatsız bir vesileyle olsa da- buluşması her ikisini de çok mutlu etmiştir. Özellikle de Nevzat'ı. Nevzat, sevdiği bir kadınla evlenme planları yapmaktadır. Arkadaşı Halim'i, bu kadınla tanıştırmak ve onun hakkındaki yorumlarını duymak istemektedir. Halim, ince ruhlu bir şairdir. Karısı ve çocuğu ile Ankara'da sakin ve rahat bir hayat sürmektedir. Arkadaşı Nevzat'ın aşk konusundaki duygularını anlamaktadır ancak kimdir arkadaşını bu denli heyecanlara boğan, onu bu kadar değistiren kadın? Nevzat'ın dediine göre; kadını merak edilecek tek yönü; insanları etkileyen gizemli kişiliği degil, yakın çevresinde meydana gelen intiharların yansımalarının azımsanmayacak etkileridir. Bu yansımaların da etkisiyle ortaya büsbütün gizemli bir kadın portresi çıkmaktadır. Bu gizemli kadın; Selma Ragıp'tır. Selma; babası, iki eşi ve evdeki hizmetlisinden, intiharları sonucunda ayrılmak zorunda kalmış, bunların ağırlıklarını her ne kadar yıllar geçse de üzerinden atamamıştır.

 

Kimseyle görüşmemektedir ancak Nevzat'ın arkadaşı olması dolayısıyla Halim'le tanışmayı kabullenmiştir. Halim'le Selma'nın tanışması hem Selma'yı hem de Halim'i etkiler. Sevdiği kadının arkadaşından etkilenmesi Nevzat'ı ilk başta rahatlatsa da sonraları onu kıskançlık canavarının eline düşürecektir. Iki yakın arkadaş zamanla birbirlerinden uzaklaşacaklar, zaman zaman kendilerini, hayatlarını ve arkadaşlıklarını sorgulayacaklardır. Bu rahatsız edici dönem, Nevzat'ı hızla Selma'dan uzaklaştırırken; Halim'i ayni hızla Selma'ya yakınlaştırmaktadır.

 

Halim, körkütük aşık olmuştur arkadaşının evlenmesinden ilk başlarda süphe duyduğu bu kadına... Artık hiçbir şey umurunda değildir. Karısı, çocuğu, annesi; yakın arkadaşı Nevzat, hayatta yapmak istedikleri hatta kendi bile umurunda değildir artık. Her şey Selma'dir. Her şey Selma üzerine kuruludur. Nevzat, bu ilişkiyi net olarak bilmemekle birlikte sezmekte ve Selma'ya hissettiği güzel duygularin tümünü nefrete çevirmeye çalişmaktadır. Teselliyi Selma'yı herkes gibi görmekte bulmuştur.

 

Selma, nemfomandır. Selma, hastadır. Hatta, Selma, katil bile olabilir. llk baştan beri şüphe duymaktadır Selma'nın yakın çevresindeki intiharların sorumlusu olmasından. Her ne olursa olsun Selma'yı bir daha görmemelidir. Ancak bu kararını uygulayamayacaktır Nevzat. Aldığı şok haber onu Selma'nın peşi sıra Venedik'e gitmeye zorlayacak bir haberdir. Halim, intihar etmiştir. Yakın arkadaşını kendi elleriyle Selma'yla tanıştıran Nevzat, daha karışık duygular içindedir şimdi. Arkadaşını, boğuşamayacağı bir vicdan azabı içersine terk etmesi mi Halim'in ölümünün sebebidir yoksa Selma diğerlerinin de dediği gibi biri midir gerçekten? Selma'ya olan sevgisini unutabilecek midir Nevzat? Bunların hepsinin cevabi bulunmalıdır. Bu cevapları almadan hayata devam etmek imkansızdır bundan sonra. Selma, Venedik'e gittiyse, onun peşinden gidilmeli ve sorunların cevapları bulunmalıdır bir bir. Nevzat'ın Venedik'te karşılaştığı Selma bambaşka biridir. Kırılmıştır, Halim'in intiharından dolayı büyük bir buhran geçirmiştir. Sevdiği tek erkek olan Nevzat da onu aramamıştır ve onunla ilgilenmemiştir hiç.

 

Selma, gerçekten de Nevzat'in söylediği gibi sevmekte midir yoksa daha önce babasını, eski eşlerini, hizmetlisini hatta Halim'i öldüren bu kadın şimdi de kendine yeni bir av mı belirlemiştir? Nevzat Venedik'te Selma tarafindan öldürülecek midir yoksa iki sevgili bu ugursuz ölümlerin üzerine mutlu bir birliktelik inşaa edebilecekler midir?

 

Mehmet Güreli 2007

bottom of page